Pn 03 Paź 2022

Aktualności

KOMUNIKAT W SPRAWIE ZAGROŻEŃ MOGĄCYCH WYSTĘPOWAĆ PODCZAS SEZONU GRZEWCZEGO, ZWIĄZANYCH Z ULATNIANIEM SIĘ TLENKU WĘGLA

Tlenek węgla (CO) jest gazem, bezzapachowym, bezbarwnym, silnie toksycznym Objawami sugerującymi zatrucie tlenkiem węgla, przy niewielkim jego stężeniu w powietrzu, są: bóle i zawroty głowy, mdłości, wymioty i osłabienie mięśni. Gdy stężenie CO jest wyższe, dochodzi do utraty przytomności i zapaści. Do zaczadzeń dochodzi najczęściej w mieszkaniach z bardzo szczelnymi oknami i drzwiami oraz z niesprawną wentylacją (pozatykane kratki itp.), a także tam, gdzie w łazienkach są termy gazowe. Często przyczyną tragedii jest również używanie wadliwych piecyków - gazowych, węglowych i innych.

PINB dla m Olsztyna przypomina o działaniach prewencyjnych, pozwalających wyeliminować zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla:

- używanie sprawnych urządzeń grzewczych, które mają stosowne atesty i są wyposażone w czujniki zabezpieczające przed zanikiem ciągu czy nieuzasadnionym wypływem paliwa.

- do ogrzewania pomieszczeń, w których stale przebywają ludzie, nie należy stosować gazowych przenośnych urządzeń promiennikowych ani kuchni gazowych.

- przy stosowaniu urządzeń grzewczych na paliwo stałe, ciekłe czy gazowe (piecyków, kominków), w pomieszczeniu należy zapewnić skuteczną wentylację, czyli stały dopływ świeżego powietrza.

- nie wolno łączyć wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną, gdyż może dojść do zaburzenia ciągu powietrza w przewodach i w efekcie trujące spaliny cofają się do wnętrza pomieszczenia.

- nie wolno zatykać kratek wentylacyjnych (również tych w drzwiach do łazienki).

- należy pamiętać, że konserwacji i napraw urządzeń grzewczych mogą dokonywać wyłącznie wykwalifikowani fachowcy.

- można wyposażyć mieszkanie w czujniki dymu, tlenku węgla i gazu.

- należy pamiętać o przeprowadzaniu okresowych kontroli instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Nowości

Licznik gości

Who's Online

Odwiedza nas 45 gości oraz 0 użytkowników.